Pågående projekt

Inom Hållbar sjöfart startades 
2019 elva förstudier, två forskningsprojekt och två innovationsprojekt och 
2020 tre förstudier, tre forskningsprojekt och två innovationsprojekt

Förstudier

Startade 2019

Kartläggning av oreglerade kolväteutsläpp från värmebehandling av oljerester ombord på fartyg - Kent Salo, Chalmers kent.salo [at] chalmers.se

The potential of ammonia as fuel for shipping - Julia Hansson, IVL Svenska Miljöinstitutet julia.hansson [at] ivl.se

Fossilfri kollektivtrafik på vatten - Karl Jivén, IVL Svenska Miljöinstitutet karl.jiven [at] ivl.se

Utbildning för en miljömässigt hållbar sjöfart - Kjell Larsson, Linnéuniversitetet kjell.larsson [at] lnu.se

Miljöpåverkan av en hamns undervattensbuller - analys av forskningsbehov kring källor och effekter samt åtgärder och styrmedel för att mildra problemet - Torbjörn Johansson, IVL Svenska Miljöinstitutet torbjorn.johansson [at] ivl.se

Social hållbarhet i praktiken (SHIP). Utveckling av kunskap och god praxis om sjöfartens sociala arbetsmiljöförhållanden - Cecilia Österman, Linnéuniversitetet cecilia.osterman [at] lnu.se

Psykisk ohälsa i sjöfarten, en prevalensstudie - Joakim Dahlman, VTI joakim.dahlman [at] vti.se

Digitalisering och automatisering i små och medelstora hamnar - Mikael Lind, RISE mikael.lind [at] ri.se

Storlek, specialisering och flexibilitet – hamnarnas roll i ett hållbart transportsystem - Inge Vierth, VTI inge.vierth [at] vi.se

Analys av Paris MoU i relation till sjöfartens miljöpåverkan och konkurrensneutralitet - Ida-Maja Hassellöv, Chalmers ida-maja [at] chalmers.se

Startade 2020

Efterrening av metanslip från marina LNG-motorer - Hulda Winnes, IVL Svenska miljöinstitutet hulda.winnes [at] ivl.se

Transparent Informationshantering och Samverkan för ökad Säkerhet vid transport av farligt gods (TISS) – Sjöfartsspåret ​- Lars-Göran Malmberg, Juridiska Institutionen Handelshögskolan, Göteborgs Universitet lars-goran.malmberg [at] law.gu.se

Intressentanalys av Sveriges hamninfrastruktur - Linea Kjellsdotter Ivert, VTI linea.kjellsdotter [at] vti.se

Forskningsprojekt

Startade 2019

Hållbart fartygsunderhåll genom framtagande av beslutsstöd samt hållbarhetsklassning av antifouling-strategier - Erik Ytreberg, Chalmers erik.ytreberg [at] chalmers.se

Propeller-Hull Interaction Effects in Waves - Arash Eslamdoost, Chalmers arash.esalmdoost [at] chalmers.se

Startade 2020

Vätgas, ammoniak och batteridrift för framtidens sjöfart - Selma Brynolf, Chalmers selma.brynolf [at] chalmers.se

DEMOPS Machine learning based speed-power performance modelling to reduce fuel cost and emissions from shipping - Wengang Mao, Chalmers wengang.mao [at] chalmers.se

Operationalizing COLREGs in SMART ship navigation - Scott MacKinnon, Chalmers scottm [at] chalmers.se

Innovationsprojekt

Startade 2019

Autonom säkerhet – nya sensorer - Mikael Hägg, RISE mikael.hagg [at] ri.se

Lätta elfartyg - Mikael Hägg, RISE mikael.hagg [at] ri.se

Startade 2020

SAILPROP - även seglande lastfartyg behöver en energieffektiv propeller - Sofia Werner, SSPA sofia.werner [at] sspa.se

Digitalisering, automatisering och elektrifiering av svenska små och medelstora hamnar - Sandra Haraldson, RISE sandra.haraldson [at] ri.se