Lighthouse programkommitté

Lighthouse programkommitté konkretiserar Lighthouse arbete mot visionen om en konkurrenskraftig, hållbar och säker maritim sektor med god arbetsmiljö.

Medlemmarna i Lighthouse programkommitté är:

Stena, Per Wimby (ordförande) per.wimby [at] stena.com
Chalmers, Jonas Ringsberg jonas.ringsberg [at] chalmers.se
Furetank, Clas Gustafsson clas.gustafsson [at] furetank.se
Föreningen Svensk Sjöfart, Suzanne Green suzanne.green [at] sweship.se
Göteborgs universitet, Johan Woxenius johan.woxenius [at] gu.se
IVL Svenska Miljöinstitutet, Erik Fridell erik.fridell [at] ivl.se
KTH, Karl Garme garme [at] kth.se
Linnéuniversitetet, Cecilia Österman cecilia.osterman [at] lnu.se 
RISE, Mikael Hägg mikael.hagg [at] ri.se
RISE/ SMTF, Fredrik von Elern fredrik.vonelern [at] ri.se
Sjöfartsverket, Fredrik Karlsson fredrik.karlsson [at] sjofartsverket.se
SSPA, Christian Finnsgård christian.finnsgard [at] sspa.se
Stiftelsen Sveriges Sjömanshus, Christer Lindvall christer.lindvall43 [at] gmail.com 
Wallenius Marine, Per Tunell per.tunell [at] walleniusmarine.com
VTI, Jan Andersson jan.andersson [at] vti.se